چگونگی انتخاب یک حسابدار برای کسب و کار
چگونگی انتخاب یک حسابدار برای کسب و کار

چگونگی انتخاب یک حسابدار برای کسب و کار، چنانچه قصد استخدام یک حسابدار را برای کسب و کار خود دارید لازم است از صلاحیت های لازم فرد حسابدار آگاهی داشته باشید تا بتوانید انتخابی درست و اصولی داشته باشید.

چرا که یک حسابدار باید امانت داری را در حد اعلا برای امور مالی و حسابداری شرکت بجا آورد.


ملاک استخدام حسابدار


- مدرک تحصیلی: در درجه اول باید به مدرک تحصیلی وی توجه نمایید، سپس به تجربه و مهارت وی نظر داشته باشید، گاهی ممکن است برخی افراد با سابقه تحصیلی کم، دارای مهارت و تجربه بالایی بوده و کارایی لازم در این زمینه را داشته باشند.
- حسابدار عمومی و یا خصوصی: در ابتدا باید بدانید برای کسب و کار خود، چه نوع حسابداری مناسب است، چنانچه کسب و کار شما چندان گسترده نیست لازم است از حسابداری عمومی کمک بگیرید اما در صورتی که دارای سازمان بزرگ و گسترده ای هستید لازم است از حسابدار تخصصی و پیشرفته استفاده نمایید.
- بروز بودن علم حسابدار: هر ساله قوانین مالیات بر درآمد و گزارش های مالیاتی دستخوش تغییر و تحول می شوند، برای همین منظور لازم است اطلاعات حسابدار همیشه به روز بوده تا بتواند با توجه به قوانین و شرایط جدید گزارشات درست و اصولی ارائه دهد. از این رو نیاز به آموزش مداوم دارند تا از پس این تغییرات برآیند. خوشبختانه برای رفع این مشکل دوره های کوتاه مدت و بلند مدت به صورت حضوری و غیر حضوری وجود دارد که فرد حسابدار می تواند از آنها استفاده نماید.
صداقت در عمل: صداقت و امانتداری یک حسابدار از ویژگی های مهمی است که یک حسابدار باید از آن برخوردار باشد. یک حسابدار با توجه به رابطه مستقیم با امور مالی باید صادق باشد. هنگام استخدام حسابدار باید به سوابق و پیشینه وی دقت کافی داشته باشید.


نتیجه پایانی


یکی از وظایف مدیران انتخاب حسابدار متعهد و مسئول پذیر است به طوری که مدیر بتواند با خیال راحت و بدون نگرانی تمامی امور مالی و حسابداری را به و واگذار کند.