چه نرم افزار حسابداری مناسب شغل شماست ؟ ، افراد دارای مشاغل به آسانی می‌توانند از نرم‌ افزار حسابداری مناسب با شغل خودشان به کار ببرند و مدیریت مالی کسب و کار خود را دست بگیرید . مدل های گوناگون نرم‌افزارهای حسابداری به اندازه و نوع کسب و کار شما مرتبط است .

در ایران به علت ندلشتن آگاهی صاحبان مشاغل از حسابداری ، نرم‌افزارهای مالی را به طرف هوشمند‌ نمودن هدایت می‌کنند تا افراد دارای مشاغل بتوانند به راحتی قسمت حسابداری خود را مدیریت یا ازعملیات حسابداران خود مطلع شوند .
در نرم‌ افزار‌های مالی موجود در بازار معمولاً پس از ثبت یک روش جدید مالی مثل فروش ، تمامی ‌عملیات‌ مربوط به آن از جمله کم شدن موجودی انبار ، بیشتر شدن حساب بدهکاران یا صندوق و بانک ، بیشتر شدن فروش ، سود به وجود آمده از فروش ، گزارش‌های حسابداری و مدیریت دفاتر روزنامه و کل و مشخص شده به شکل اتوماتیک به ثبت می رسد .


چند نکته‌ای که قبل از خرید نرم‌افزار حسابداری مناسب شغلتان باید بدانید :

 

1-نرم‌افزار حسابداری مناسب شغل خود را بشناسید یا درباره آن مشورت کنید .


بعضی از بسته‌های نرم‌افزاری حسابداری برای صنعت و حرفه‌ای خاص درست شده‌اند . از این گونه نرم‌ افزار‌ها می‌توان نرم‌افزار‌های تولیدی ، شرکتی ، فروشگاهی ، بازرگانی نام برد .
با این که نرم‌ افزار‌های عمومی‌ بیشتر به صرفه باشند ، اما نرم‌ افزاری که مطابق با شغل شما باشد ، امور را برای شما فوق العاده آسان ‌تر می‌سازد . به عنوان مثال اگر شما دارای یک مغازه لباس ‌فروشی هستید ، نرم ‌افزار حسابداری ویژه خرده‌ فروشی به شما کمک می‌کند که موجودی خود را به آسانی کنترل کنید .

در این نرم‌ افزار‌ها خصوصیاتی طراحی شده است که شما را توانا می سازد تا به سادگی گزینه هایی همانند رنگ ، سایز یا نوع جنس را انتخاب نمایید . این نرم‌افزار‌های حسابداری همچنین سیستم فروش یکپارچه دارند. به شکل کلی نرم‌ افزار‌های مخصوص مشاغل برای کاربردهای عملیاتی و بالا بردن ارزیابی عملکرد مشاغل ساخته شده اند .


2-تصمیم بگیرید که می‌خواهید نرم‌افزار شما دارای چه خصوصیاتی باشد .


باید یک لیست از تمامی کارهایی که می‌خواهید نرم‌افزار حسابداری شما ، مطابق با احتیاج و روش شغلتان داشته باشد درست نمایید .

امکان دارد شما به نرم‌افزار حسابداری ساده‌ای احتیاج داشته باشید که تنها جریان‌ های نقدی شما را پیگیری نماید . یا این که امکان دارد به نرم‌ افزاری کلی احتیاج داشته باشید که کلیه ‌کارها را برایتان انجام دهد .


نرم‌افزار هلو در سطح های ساده ، متوسط و پیشرفته موجود است . علاوه براین که اینکه دکمه fast mod به کاربر امکان هرچه خلوت‌تر کردن و ساده‌ تر کردن نرم‌افزار را می‌دهد .

با یک راه‌حل کم‌هزینه شروع کنید


با توجه به این که احتیاج ‌های شما تا چه اندازه عمومی‌ یا پیچیده باشند ، باید نرم‌افزار متناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید . به عنوان مثال اگر شما تنها صاحب کسب و کار خود می باشید ، کارمند ندارید و گردش مالی شما پایین است و تعداد خیلی کمی مشتری دارید ، نرم‌ افزار‌های ارزان قیمت پایین را به شما پیشنهاد می دهیم .

این مدل نرم‌افزار‌ها دارای کلیه ی ‌خصوصیت های اولیه ای که شما به آن احتیاج دارید ، را دارا هستند . با این نرم‌افزار‌ها شما می توانید فاکتورها را خودتان برای مشتریان خود صادر کنید . مشتریان شما هم می‌توانند امکان پرداخت از طریق دستگاه پوز و دیگر امکانات دارای شباهت را داشته باشند . 


تمام هزینه‌های درگیر با قیمت‌گذاری را در نظر بگیرید 


اگر که دارای کسب و کاری با گردش مالی بالایی هستید یا دارای کارمندان زیادی هستید ، الزامی است که از قابلیت‌های پیچیده‌تر و مخصوص شغل خود بهره‌مند شوید .
این مدل نرم‌افزار‌ها موجودی شما را به شکل دائم کنترل نموده و به شما کمک می‌کند که برای خرید خود برنامه ‌ریزی کرده و جریان‌های نقدی خود را کنترل کنید .
همینطور می‌توانید چند گونه قیمت‌‌‌ گذاری تعریف نمایید . پس در مواقع خرید نرم ‌افزار حسابداری طبق هزینه کلی نرم ‌افزار که باید پرداخت کنید ،
5. مطمعن شوید که نرم‌ افزار حسابداری شما قابلیت رشد با کسب و کارتان را دارا است .
انعطاف ‌پذیری یک عامل کلیدی در مواقع انتخاب نرم‌ افزار حسابداری کسب و کار شما می باشد .
کسب و کار شما ممکن است در ابتدا بسیار کوچک باشد ، اما شما اگر بخواهید که آن را گسترش دهید ، به یک نرم ‌افزار خوب احتیاج دارید که بتواند خود را با گردش مالی بالا و کارمندان و مشتریان زیاد تطبیق دهد .